Aiareis 16.juuni Lääne-Virumaale

Pühapäev, 16. juuni 2024

Kell 8.30 Väljasõit Tallinnast Mere puiestee 5

Tekstiilikunstniku Elna Kaasiku ateljee külastus
Elna Kaasik on Eesti Tekstiilikunstnike Liidu ja Eesti Disainerite Liidu liige. Ta on töötanud Eesti Kunstiakadeemia õppejõuna, olnud Viru VIll OÜ juhataja ja Elnadisain OÜ disainer. Elna Kaasik on loonud vaipu ja interjööritekstiilidena kasutatavaid kootud maalilisi kangaid. Tutvume tema ateljee ja loominguga Rutja külas.
Maja ümber on maastikuarhitekt-disaineri Maali Roomet-Allese rajatud aed.

Kalame Talumuuseum – Sagritsa muuseum
Kunstnik Richard Sagritsa sünnikodu. Kunstniku sünnikodus valmisid paljud tema maalid. Suviti saab ateljees näha Richard Sagritsa teoste põhjal koostatud väljapanekuid. Richard (1910-1968) ja Alice Sagrits (1909–1997) pärandasid Rakvere muuseumile Kalame talu hooned ja ka suure hulga kunstiteoseid. Kollektsiooni hulgas on suurem osa Richard Sagritsa looming, kuid on ka talle kuulunud teiste kunstnike töid. Kalame talu Karepal on Virumaa Muuseumide üksusena avatud 2002. aastast.

Eisma keraamika- ja kunstitalu
Sirje Liiskmaa on õppinud haljastust ja maastikukujundust Räpina Aianduskoolis ja Luua Metsanduskoolis ning lille- ja ruumiseadete tegemist Tartus Kameelia Lillekoolis. Ta on töötanud ka Vihula mõisas ja olnud vastutav Kunda linna haljastuse ja heakorra eest.
Tema enda koduaed asub Eisma külas, kus pinnas kivine ning kruusa-liiva segune. Perenaise lemmikud on lavendlid, kõrrelised, erinevad hostad, puispojengid, ravim- ja maitsetaimed. Lisaks aianduse tegeleb Sirje ka keraamika ja maalimisega. Nendel aladel on ta end koolitanud rahvaülikoolis ja kursustel erinevate meistrite käe all. Ta korraldab keraamika kursuseid  ja õpitubasid. Siin on ka müügil keraamikat ja maale.

Lõunasöök Vihula mõisas
Esmane kirjalik viide Lahemaa rahvuspargis asuva Vihula Mõisa kohta pärineb 1501. a. Siis kuulus mõis Taanist pärit parunile Hans von Lodele. Põhjasõja päevil mõis põletati. Tänane Vihula ehitati üles von Schubertite ajal ajavahemikul 1820-1880. Renoveeritud mõisakompleksis asuvad täna esinduslik restoran ja luksuslik spaa ja hotell. Toimuvad kontserdid, konverentsid, korraldatakse vastuvõtte ja pulmapidusid.

Sagadi mõisa park
Sagadi mõis kuulub Eesti mõisaarhitektuuri esinduslikemate ja stiilsemate näidete hulka. Arvukate kõrvalhoonetega mõisaansamblit ümbritsev segastiilis tiigiga park. Pargi väljaehitamist alustati juba 1749. a.  ja seda on korduvalt uuendatud ja täiendatud, seda ka viimastel aastatel. Kogu ansambel oli üles ehitatud tugevale keskteljele, mis ulatus pikalt maastikku ning läbis peahoonet ja selle ette paigutatud värava- ja kellatorni. Telg on hästi säilinud tänaseni. Kunagise viljapuuaia kohale rajati dendropark, pargi servas rida püsilillepeenraid ja hiljuti on rekonstreeritud ka vana kasvuhoone. Parki tuvutab meile mõisa peaaednik Helle Väärsi.

Helle Väärsi koduaed
Helle koduaed asub kaunis kohas künka nõlval. Aed on rajatud nii, et see vajaks vähe hooldust. Nii saab säästa aega ning aed ei nõua palju lisaresursse.  See on looduslähedane elukeskkond, kus on värvikirev lilleniit, lavendlid,  kadakad ja tuules sahisevad erinevad kõrrelised. Loomulikult on ka tarbeaed kasvuhoonega. Helle hobi on seentest paberi valmistamine. Sellel teemal korraldab ka õpitubasid.
Helle on kirjutanud kolm raamatut:
“Lilleniit ja kõrrelised minu aias”
“Seenemaagia ehk värv ja paber seentest”
“Kõrreliste lummuses”

Kell 18.00 Saabumine Tallinna

Reisi hind 95 €
Hinnas on:
1) bussitransport;
2) aedade külastustused koos ringkäikudega aedades ja omanike selgitustega;
3) kohvipaus aias;
4) lõunasöök Vihula mõisas:
5) reisi korralduskulud.
6) käibemaks 22%