Põhja-Itaalia – Piemonte aiad, järved ja linnad
13.-18. mai 2018

Külastame Loode-Itaalias Verbano-Cusia-Ossola ja Piemonte piirkonna aedu sh Como järve ja Maggiore järvekallastel ja saartel asuvaid aedu ja losse. Enamus Piemonte maakonnast on mägine: siin kõrguvad Lääne-Alpide ahelikud ja eelmäestikud. Piemonte maakonna elanike arv on 4,2 miljonit ja pealinn Torino. Piemonte on Itaalia tähtsaim veinipiirkond ja tuntud ka oma traditsiooniliste konserveeritud ja kuivatatud toitudega. Peatused on linnades Stresa, Torino, Biella ja Asti, majutus Stresas ja Torinos.

Soovitavad lennud
Pühapäev, 13. mai
Finnair
Tallinn – Helsingi kell 6.05-6.40, lend AY1036
Helsingi – Milaano (Malpensa MXP) kell 8.050-10.05, lend AY1751

Kell 10.40 Jätkame sõitu bussiga. Sõidame Como järve suunas.
Como järv (Lago di Como) tuntakse ka Lario nime all. Como järv on laevatatav ja kalarohke. Juba sajandeid on Como ümbrus meelitanud ligi turiste ja suvitajaid. Järve pindala 146 km², suurim sügavus 410 m. Suuruselt Itaalia kolmas järv peale Garda ja Maggiore järve. Samuti on Como üks Euroopa sügavamaid järvi.
Como järve äärsest väiksest sadamalinnakesest Cadenabbiast sõidame üle järve Bellagiosse.

Villa Melzi E’Eril
Aed asub maalilise Como järve kaldal mägisel Bellagio poolsaarel, mis jagab järve kaheks haruks. Kaunis  neoklassitsistlik hoone, mis oli hertsog Francesco Melzi d’Eril (1753-1816), Itaalia asepresidendi residents. See oli üks esimesi aedu Itaalias, mis kavandati inglise stiilis. Autorid: arhitekt Luigi Canonica ja botaanik Luigi Villoresi.
http://www.giardinidivillamelzi.it/GIARDINI_DI_VILLA_MELZI/HOME_PAGE.html  
Laeva tagasi Como Cadenabbiasse.

Villa Carlotta ja aed
Suurejoonelisthoonet ümbritseb erinevatel tasapindadel aed, võib öelda, et lausa botaanikaaed.  17. sajandi hoones on palju väärtuslikke kunstiteoseid. Kevadeti pakuvad aias imetlusväärivat pilti rododendronid ja asalead, mida on u 150 sorti. Puudest on väljapaistvamad sekvoiad ja 100-aastased seedrid. Aias on liigirikas kiviktaimla, suur sõnajalgade kollektsioon, bambusaed  ja ka näitus aiatööriistadest läbi aegade. Kogu pindala on 7 ha.
www.villacarlotta.it
Fotod  http://bit.ly/2mJyZ4X
Õhtuks saabume Maggiore järve äärde maalilisse Stresa linnakesse (5000 elanikku). Stresa on juba aastasadu tuntud Euroopa aristokraatide soositud puhkekoht. Alates 20. sajandi algusest ongi turism kohalike elanike põhiline sissetulekuallikas.
Majutus Stresas, 2 ööd.
Hotel Milan Speranza au Lac 4*, aadress: Piazza Marconi 6/9, 28838 Stresa.
www.milansperanza.it/hotel

Esmaspäev, 14.mai
Villa Taranto 
Šotlane Neil McEacharn ostis ligi 80 a tagasi Maggiore järve ääres Pallanzas villa ja selle kõrval asuva krundi. Ta rajas sinna aastatel 1931-1940 suursuguse aia, mis on kujunenud botaanikaaiaks. Peale omaniku surma, avati aed 1952. a külalistele. Imekaunis aias on asaleade, kontpuude, amasoonase viktooriate  ja daaliate kollektsioonid. Kokku on aias u 3000 liiki ja 20000 taimesorte. Kevadel õitsevad visteeriad, daviidiad, rododendronid, kameeliad jm. Tiigis on lootuslilled.  Aias on ka herbaariumi ja asutaja mausoleum.
www.villataranto.it/it/info-e-prezzi
Saabume tagasi Stresasse ja sõidame laevaga saartele Isola Bella ja Isola Madre.

Isola Bella jääb kaldast 400 m kaugusele. Saare suurus on 6,4 ha ja seal asub loss Palazzo Borromeo ja seda ümbritsev aed. Itaalia stiilis barokkaias on skulptuurid, grotid, tiigid ja purskkaevud.  Aed asub terrassidel, mis ülevalpool lähevad väiksemaks.  See aed üks tuntumaid ja paremini säilinud barokkaia näiteid Itaalias. Aeda on ehitatud ja täiendatud eri aegadel, aga ühtne tervik on säilinud. Saarel on ka 17. sajandist pärinev väike kaluriküla.
www.isoleborromee.it/eng/isola-bella.html

Isola Madre
Madre on  Borromeo saartest suurim, 330 m pikk ja 220 m lai. Teatavasti oli saarel juba 9. sajandil kirik, 16. saj kasvatati tsitruselisi. Saarel on renessanss stiilis villa, perekond Borromeo perekond elumaja. Villat ümbritseb muljetavaldav aed – rikkaliku kollektsiooniga botaanikaaed Giardini Botanici dell’Isola Madre.  Aed on inglise stiilis haruldaste puude ja eksootiliste lilledega, aias on paabulinnud ja faasanid.
http://www.isoleborromee.it/eng/isola-madre.html
Pildid Madre ja Bella saartest https://binged.it/2ldihbM

Teisipäev, 15. mai
Biella (44 000 elanikku). Biella on kaunis linn Alpide jalamil Bo mäeaheliku Mucrone ja Camino mäe nõlval u 420 m kõrgusel merepinnast. Biellas ja Biella lähedal on palju pühakohti, osa nendest UNESCO kaitse all.
Burcina park looduskaitsealal,  Parco Burcina Felice Piacenza
http://www.parks.it/parco.burcina/Eindex.php
http:/Bi/www.riservepedemontaneterredacqua.it

Õhtuks saabume Pienmonte piirkonna pealinna Torinosse. Kolm ööd peatume Torinos.
Hotel Concord Torino 4*, address: Via Giuseppe Luigi Lagrange, 47, 10123 Torino
www.hotelconcordtorino.com

Kolmapäev, 16. mai
Päev Torino
s (ilma oma bussita)
Torino asub Po ja Dora Riparia jõgede liitumiskohas. Milano järel on Torino suuruselt neljas linn Itaalias. Torino elanike üle 800 000. Linnas on palju ajaloolisi tähelepanuväärseid hooneid. Olulisemad vaatamisväärsused: San Giovanni Battista katedraal 15 saj, San Lorenzo kirik (17.saj), Torino toomkirik  (15.saj), Superga basiilika  (8. saj); lossid Palazzo Madama (13. sajand) ja Palazzo Carignano 17. saj) ning muuseumid: Egiptuse muuseum, automuuseum, kuninglik relvakogu, Sabauda galerii.
Ekskursioonibussidel City Sightseeing on 3 erinevat marsruuti, vt www.torino.city-sightseeing.it
Video: http://www.torino.city-sightseeing.it/video.html

Neljapäev,  17. mai
Giardini di Villa Bricherasio di Saluzzi
Villa Bricherasio 1,2 ha suurust inglise stiilis aeda võib pidada ka botaanikaaiaks. Aed asub nõlvakul ja osa aiast on kaitstud külmemate tuulte eest. Seetõttu on siin võimalik kasvatada erinevate kliimavöötmete puid, põõsaid ja taimi nagu eukalüptid, palmid ja gunnerad, mis tavapäraselt sellel laiuskraadil ei kasva.  Siin on esindatud vahemereline, lähistroopilise ja parasvöötme taimestik. Lähedal on viinamarjaistandus.
http://www.castelliaperti.it/pagine/ita/scheda.lasso?-id=121

Palazzo Malingri Garden
Malingri Palace Bagnolo park asub tasandikul. Alles on 17. sajandi põhiplaan oma hekkide, alleede ja lillepeenardega. 19. sajandil lisandusid looklevad teerajad, tähistati kohad, kus avanevad kaunid vaated ümbruskonnale, ehitati väikseid aiarajatisi ja istutati varjuline metsatukk.  Siin on ühendatud klassikaline ja romantiline aiastiil. Pargis (2 ha) kasvab seedreid, jugapuid, metasekvoiasid, tammesid, pähklipuid, küpresse ja krüptomeeriaid. Pargi sissepääsu juures on kollaste õitega tulbipuu. Mõned puud on sajanditevanused ja isegi 40….45 m kõrgused. Praegused omanikud Aimaro ja Consolata Oreglia d’Isola jätkavad  pere traditsiooni pöörates jätkuvalt tähelepanu maastikukujundusele ja on lisanud aeda palju uusi lillesorte ja sibullilli.
Video http://www.grandigiardini.it/lang_EN/giardini-scheda.php?id=17

Reede, 18. mai
Hommikupoole Torinos.Teel Milaano (Malpensa – MPX) lennujaama peatume armsas väikelinnas Asti (80 km Torinost). Linn paikneb Tarano jõe vasakul kaldal Monferrato mägede vahel. Lõuna omal käel Astis. Tripadvisori söögikohtade soovitused http://bit.ly/2k01oXe
Vaata infot linna vaatamisväärsuste kohta: http://bit.ly/2AxV1Bx

Kell 17.00 Saabumine lennujaama
18. mai Milaano (Malpensa MXP) kell 19.00-22:55, lendAY1756
18. mai Helsingi – Tallinn kell 23.45-00.20, lend AY1035
Lennujaam asub 50 km kaugusel Milaanost.
Jätame endale õiguse vajaduse korral reisimarsruuti muuta.

Lingid
Piemonte piirkond
https://et.wikipedia.org/wiki/Piemonte
http://www.italy-islands.com/piedmont-piemonte.html
http://bit.ly/2kYWiKf

Reisi hind 680 eurot
Hinnas on:
1) majutus 5 ööd Itaalias kahekohalistes tubades, sisaldab hommikusööki, ühese toa juurdemaks 262 €;
2) bussitransport 13.-15. mai ja 17.-18. mai Itaalias;
3) kohalik giid Biellas, 3 h;
4) laevasõidud Como järvel;
5) laevasõidud Maggiore järvel Bella ja Madre saartele;
6) reisi ettevalmistus ja broneerimine;
7) reisijuhi teenused.

Peale reisile registreerimist esitame arve,  240 eurot (hotelli broneeringu ettemaks) palume maksta nädala jooksul. Ülejäänud summa maksetähtaeg 5. aprill 2018.

NB!  Reisi hinnas ei ole lennupileteid.
Lisanduvad:
1) Aedade pääsmed, individuaalhinnad.
Mõnes kohas on grupihinnad soodsamad (grupp suurus oleneb konkreetsest kohas, kas 18..20 in)
Villa Melzi E’Eril, 6,5 €/5 €;
Villa Carlotta botaanikaaed 10 €
Villa Taranto 10 € / 7,5 €
Isola Bella  ja Isola Madre  kokku 21 €
Giardini di Villa Bricherasio di Saluzzi 5 €
Palazzo Malingri Garden, sissepääs, giidiga ringkäik lõuna kindluses 35 €

3) Reisikindlustus on kohutuslik. Kui ei ole püsivat reisikindlustust, siis meie büroo saab vormistada reisikindlustuse kui saadate meile oma isikukoodi, koduse aadressi koos postiindeksiga, telefoninumbri ja e-postiaadressi.

Registreerimine: palume täita allolev vorm või saata e-kiri aadressil: info@astellaria.ee  või helistada telefonil 50 27 955 või 6539 305.
Vabu kohti reisile enam ei ole.

Astellaria reisibüroo, Sõpruse pst 170, 13424 Tallinnwww.astellaria.ee